Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /promocjatwierdzynysa.pl/libraries/joomla/application/application.php on line 481

Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /promocjatwierdzynysa.pl/libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Reggae Festiwal

{gallery}372{/gallery}

Media

Już 18 lipca nysianie poczują rytm prosto z Jamajki, a wszystko dzięki Reggae Festiwal, który wpisuje się w projekt „Promocja Twierdzy Nysa – wielokulturowego produktu turystycznego". Festiwal potrwa dwa dni.

Gwiazdy Reggae w Nysie! 

Będzie to druga impreza z cyklu wakacyjnych koncertów w Nysie organizowanych przez Nyski Dom Kultury. Na scenie plejada gwiazd, m.in. Bethel, Bakshish, Tabu, Bob One + Bas Tajpan, a wstęp na Fort Wodny za darmo! Polecajcie Reggae Festiwal znajomym i bawcie się razem z nami.

18.07.2014 – piątek, zaczynamy o 17.00

17.00-17.50 - Arci

18.00-18.50 - Cztery metry od chodnika

19.00-19.50 - Pop Marlej

20.10-21.20 - Tallib&D’Roots Brothers

21.40-22.40 - Bob One + Bas Tajpan

23.00-00.15 - Tabu

 

19.07.2014 r., sobota, zaczynamy o 17.00

17.00-17.50 - TrzeciRastaMalaysia

18.00-18.50 - Los Grandes Rudeboys

19.15-20.10 - Big Up

20.30-21.50 - Bethel

22.10-23.30 Bakshish

00.20-1.20 - Zebra  

RELACJE

Dzień I

Pierwszy dzień Reggae Festiwal potwierdził, że w Nysie warto robić festiwale muzyczne. Zapełniony młodzieżą Fort Wodny odżywa co roku podczas letnich festiwali Nyskiego Domu Kultury, a przecież wcale nie w tym celu został on zaprojektowany.

Koncerty ruszyły tuż po godzinie 17.30, a zaproszone zespoły próby robiły już od 11 rano. Wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed wymagającą, głównie młodą widownią. Wielu z odbiorców festiwalu byli w magicznym Forcie Wodnym pierwszy raz, inni to stali bywalcy imprezy, co roku rezerwujący sobie weekend właśnie na to wydarzenie muzyczne. Nie zabrakło również tych, którzy narzekali, że wiele aspektów mogło być inaczej przemyślanych, ale nawet oni wraz z kolejnymi zespołami, wczuwali się w pozytywne klimaty reggae i wspólnie bawili się przy scenie plenerowej.

Jako pierwsi na scenie zaprezentował się Arci, muzyk o armeńskich korzeniach, który tworzoną przez siebie muzykę uzupełnia elementami dancehallu i dabu. Po Arcim prym przejęła formacja Cztery Metry Od Chodnika, dość młoda stażem ekipa, ale już z sukcesami. Przed rokiem całkiem udanie zaprezentowali się na dużej scenie w czasie Przystanku Woodstock. Na Forcie Wodnym na pewno zyskali nowych fanów. Swoich nyskich miłośników ma także Pop Marlej, czyli kolejny wykonawca tego radosnego wieczoru. Sympatyczna ekipa grała w Nysie m.in. w roku 2011 w czasie Festiwalowego Lata w Europradziadzie, pozostawiając po sobie wiele dobrych wrażeń.

Wraz z nadchodzącym zmrokiem na scenie pojawili się Tallib oraz D’Roots Brothers, a ich muzyka z dali zachęcała niezdecydowanych do przyjścia na Fort Wodny. Tu trzeba dodać, że z godziny na godzinę zapełniały się trybuny i skwerki zieleni na obiekcie fortecznym. Była to świetna rozgrzewka przed występem Bob One + Bas Tajpan, którzy również mieli już przyjemność występowania przed nyską publiką na letnich festiwalach Nyskiego Domu Kultury. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był śląski zespół Tabu, który choć koncertuje od 2003 roku, wygrał już wszystkie najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach w Polsce. W Nysie potwierdzili swoją wielką klasę i miłość do muzyki reggae, dając nysianom sporą dawkę pozytywnych emocji niemal do 1 w nocy.

Przed nami jeszcze jeden dzień wspólnej zabawy. Zapraszamy w dniu 18 lipca od godziny 17.00. TrzeciRastaMalaysia, Big Up, Bethel, Bakshish czy Zebra zadbają o Wasze dobre samopoczucie i wakacyjny nastrój!  

Dzień II

Muzyka reggae ma się w Nysie całkiem dobrze. Chętnych do wysłuchania jamajskich dźwięków było jeszcze więcej, niż podczas czerwcowego Hip Hop Festiwal. Zresztą część z widzów uczestniczyła w obu tych imprezach.

Na Fort Wodny na Bielawką w zaciszu jednego z nyskich parków przybyli goście z różnych miejscowości nie tylko Opolszczyzny. W ten sposób łatwo zmierzyć wartość festiwalu, który już dawno pozbył się łatki „lokalnej” imprezy. Atrakcyjne miejsce, dobra organizacja i wysoki poziom artystyczny co roku przyciąga coraz większą widownię, a Nysa uporczywie stara się dogonić Bielawa Reggae Festiwal, choć jeszcze wiele pracy przed nami.

Przez dwa dni plenerowa scena na Forcie Wodnym należała do muzyków z czołówki polskich wykonawców reggae, którzy przyjechali do Nysy z wielobarwnym programem. Nazwy jak Tabu, Zebra, Bakshish, czy Bethel mówią i znaczą wiele w środowisku reggae i jesteśmy zaszczyceni, że chętnie przyjechali do Nysy i pewnie nie raz jeszcze zagoszczą w przyjaznych murach obiektu fortecznego.

Przyjazna i niemal piknikowa atmosfera zachęciła do przyjścia na teren imprezy całe rodziny. Widok młodej rodziny z dziećmi w wózkach, czy dziadków bawiących się pod sceną z kilkuletnimi wnukami to dla nas nic nowego. To powód do dumy za zaufanie i stworzenie bezpiecznej imprezy dla różnych grup wiekowych. Starsi ponowie po 70-tce? On i też słuchają reggae! A było czego słuchać, bo zaproszeni na nyski Reggae Festiwal muzycy poruszali się w różnych klimatach reggae, mieszając często style, dodając do twórczości elementy koloryzujące muzykę zakorzenioną w twórczości artystów z Jamajki. W sobotę Kamila Kopeć z Działu Przygotowania Imprez jako pierwszych zaprosiła Los Grandes Rudeboys z Grodziska Wielkopolskiego, czyli Wielkich Niegrzecznych Chłopców w wolnym tłumaczeniu. Czy na scenie było faktycznie niegrzecznie, to już zostawimy Wam do oceny. Drugi na line-up był wokalista z Żyrardowa, Igor Trzonek, czyli TrzeciRastaMalaysia. Na scenie było go wszędzie pełno, ale to nic dziwnego - to ambitny artysta na dorobku, śmiało wchodzącym do polskiego światka reggae. Coraz głośniejsze bity oznajmiały, że na scenie króluje Big Up, wesołe chłopaki z Wielkopolski. Zespół ubiegły rok może zaliczyć do szczególnie udanych, a i tegoroczne lato zapowiada się dla nich obiecująco. Koncert w Nysie? Mistrzostwo!

Dla najbardziej zagorzałych fanów reggae prawdziwe emocje zaczęły się wraz z koncertem zespołu Bethel. Wrocławianie kochają występy na żywo, a Bethel jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów polskiej sceny reggae. Zupełnie zasłużenie, co potwierdzają gromkie brawa od nyskiej widowni. Przedostatnim akcentem dwudniowego festiwalu - ale jakże mocnym! - był energetyczny występ zespół Bakshish. Zespół świętuje w tym roku 30-lecie istnienia i część urodzinowego nastroju przeniósł na publikę Fortu Wodnego. Pewnie wielu ludzi do dzisiaj zastanawia się, czy był to najlepszy koncert Reggae Festiwal Nysa 2014! Zdaniem wielu miano to mogą odebrać jedynie Tabu i Zebra. Ten ostatni zespół zakończył weekend z reggae, przy pełnej widowni i pełnej satysfakcji wszystkich, którzy zechcieli bawić się z nami na naszym kolejnym Festiwalu.

W ramach projektu "Promocja Twierdzy Nysa - Wielokulturowego Produktu Turystycznego" przed nami jeszcze trzy wydarzenia. 2 sierpnia przy Forcie Prusy zobaczycie przegląd teatrów ulicznych. Od 14 sierpnia rusza roztańczona Folk Fiesta, która jak zwykle zamieni Bastion św. Jadwigi w miejsce pełne magii i przyjaźni. Ostatnim festiwalem będzie reaktywowana w tym roku "Metalowa Twierdza". Zapraszamy na Bastion Morawski w dniach 22-23 sierpnia!

Reggae Festiwal Nysa 2014

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

Zobacz pełny opis projektu