Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /promocjatwierdzynysa.pl/libraries/joomla/application/application.php on line 481

Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /promocjatwierdzynysa.pl/libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Bakshish

Zespół - BAKSHISH - powstał wiosną 1982 r. w Kluczborku na bazie kilku lokalnych zespołów. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rock-steady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Rok 1982 oprócz koncertów w całym kraju przyniósł pierwsze sukcesy - awans do finału i pierwszej dziesiątki w konkursie Kto najlepszy w tym Rocku?.

Rok później (1983) znów pierwsza dziesiątka - tym razem w Jarocinie. Popularni i obecni na wszystkich ważniejszych koncertach rockowych, nie otrzymali żadnych propozycji od firm płytowych. Wielu muzyków pozbawiło to entuzjazmu i chęci do grania, co spowodowało, że przez zespół Czarna Droga, obok takich zespołów jak Tilt, Armia, Moskwa i innych na płycie FALA wydanej w 1985 roku. Niewątpliwie było to dużym sukcesem znaleźć się na najbardziej kultowej płycie lat osiemdziesiątych.

W 1991 roku odbyli swoją pierwszą trasę po Niemczech, gdzie nagrali kolejne piosenki. Na potrzeby tej trasy wydali kasetę demo pt. Open Your Heart zawierającą piosenki ze studia w Opolu i pierwsze próby twórczego podejścia do dubu, ale ich prezentacja firmom płytowym nie przynosi żadnych efektów.

Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszą płytę One Love, która sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.

Dwa lata później - w 1994 roku - przy wsparciu producenta Felixa Woltera z niemieckiej formacji reggae The Vision nagrali album Eye. Zagrali wiele koncertów w ramach promocji płyty, wśród których znalazł się niezapomniany występ dla kilkunastu tysięcy osób w trakcie Dni Chaosu w Hanowerze, w samym środku walk pomiędzy policją, a anarchistami.

Ze względu na chorobę wokalisty Jarexa grupa musiała niestety potem ograniczyć koncertową aktywność. W 1996 roku w domowym zaciszu Jarex stworzył, pierwszy w Polsce projekt techno-dubowy Tabu Duby, który doczekał się już trzech wydawnictw.

Ostatnią jak do tej pory płytą wydaną przez Bakshish jest album B-3 wydany w 2000 roku. W 2007 roku podczas Ostróda Reggae Festiwal Bakshish w towarzystwie wielu gości zagrał pamiętny koncert z okazji 25-lecia istnienia.

Na przestzeni lat wydali cztery albumy, ich znaczenie jest niepodważalne. Obecnie Bakshish, prowadzony przez założyciela i lidera Jarka Jarexa Kowalczyka. Znowu koncertują, po ponad rocznej przerwie, a podczas występów obok klasyków usłyszeć można nowe kompozycje. Przez lata przez Bakshish (kiedyś Bakszysz) przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej.

Bakshish w 2010 r. w zmienionym składzie rozpoczął regularne próby i koncerty. Szybko rozpoczęła się praca nad nowymi utworami i nową płytą. I-4-VER to czwarty oficjalny i autorski album zespołu, tak bardzo wyczekiwany przez fanów i środowisko muzyczne. To nowa płyta na nowe czasy. Znajdują się na niej kompozycje utrzymane w klimacie dub-reggae-soul-jazz. Zespól posuwa się do odważnych eksperymentów muzycznych. Nagrany w Studio M Radia Opole album został ukończony w Pro Silesia Studio Radka Wociala, który wraz z Jarexem i Krzysztofem Niedźwieckim stał się współproducentem albumu. Do finalnego mixu i masteringu zaangażowano ekipę częstochowskiego studia Radioaktywni.