Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /promocjatwierdzynysa.pl/libraries/joomla/application/application.php on line 481

Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /promocjatwierdzynysa.pl/libraries/joomla/html/parameter.php on line 388

Folk Fiesta

{gallery}366{/gallery}

Media

Z wielką przyjemnością informujemy, że IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Folk Fiesta odbędzie się w dniach 15-17 sierpnia 2014 r.

W tym roku do Nysy przyjadą zaprezentować swoją kulturę zespoły m.in. z Włoch, Szwecji, Estonii, Rosji, Ukrainy oraz z Niemiec. Polskę będzie reprezentować nasz najlepszy zespół eksportowy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisław Hadyny. 3-dniowa zabawa w rytm muzyki folk odbędzie się jak co roku na dziedzińcu Bastionu św. Jadwigi. Zapraszamy również do czynnego udziału w korowodach ulicami Nysy.

Program imprezy:

14 sierpień 2014:

16.00 - korowód ulicami Nysy (Chodowieckiego-Kolejowa-Rynek-Celna-Prudnika-Celna-Rynek-Krzywoustego-Piasowska)

17.30 - uroczyste otwarcie Festiwalu i występy artystyczne do godziny 22.00. Na scenie zobaczymy zespoły z Niemiec, Tajwanu oraz Gruzji, gości z zaprzyjaźnionego festiwalu z czeskiego Szumperka.

20.30 - impreza integracyjna dla uczestników Folk Fiesty na Forcie Wodnym (impreza zamknięta, tylko dla zespołów)
 
15 sierpień 2014:
 
16.00 - 18.00 - występy artystyczne zespołów z Włoch i Łotwy.

18.00 - 20.00 - koncert gwiazdy Festiwalu Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

16 sierpień 2014:

15.00 - 22.00 -  występy artystyczne

17 sierpień 2014:

15.00 - 22.00 - prezentacja programów poszczególnych zespołów.

ok. 23.00 - zamknięcie festiwalu i pokaz sztucznych ogni

RELACJA - dzień I

Choć Wrocławski Instytut Meteorologii zapowiadał nawałnice nad Opolszczyzną, nie spodziewaliśmy się, że relację z otwarcia Festiwalu będziemy zaczynać od pogody. A to właśnie ona rozdawała wczoraj karty...

Barwny korowód z uczestnikami Folk Fiesty punktualnie o godzinie 16.00 wyruszył w eskorcie policji, straży miejskiej i deszczu... w kierunku centrum. Deszcz lekko zmoczył ulice, dzięki czemu mieszkańcy mogli wyjść i przywitać zagranicznych gości. Co niektórzy wołali z okien "tańcz, tańcz" - tu podpowiadamy, nawołujcie po angielsku. Zresztą, poszczególne zespoły miały wyznaczone miejsca, w których prezentowały krótkie tańce, zachęcając jeszcze bardziej do odwiedzenia Bastionu św. Jadwigi. Wyłamali się jedynie charyzmatyczni Włosi, którzy co chwilę opuszczali szyki korowodu, by odśpiewać pięknym Polkom serenady. Kłopoty zaczęły się przy ulicy Prudnickiej, kiedy deszcz dał znowu znać o sobie - przerywając na dobre korowód. Zespoły folklorystyczne musiały poukrywać się w sklepach i gdzie się tylko dało, aby deszcz nie zniszczył ich cennych strojów. Automatycznie oficjalne rozpoczęcie Festiwalu na scenie Bastionu św. Jadwigi zostało nieco opóźnione, ale marka imprezy sprawiła, że kapryśna aura to za mały powód, aby opuścić to wydarzenie. Spora część gości ukryła się w zadaszonych ogródkach piwnych na dziedzińcu Bastionu. Inni powrócili, kiedy wyszły promienie słońca, z parasolami w rękach na wszelki wypadek.

W czwartkowe popołudnie na scenie zaprezentowały się zespoły, które dotarły do Nysy z zaprzyjaźnionego festiwalu folklorystycznego z czeskiego Szumperka. Największe zainteresowanie budzili tancerze z Azji, ze swoimi delikatnymi mocno rzucającymi się w oczy strojami. Najmłodsza sekcja tańca zespołu z Tajwanu była zdecydowanie najbardziej rozchwytywana przez fotografów-amatorów, którzy znów licznie przybyli na naszą imprezę w poszukiwaniu inspiracji i ciekawych ujęć. Ci, którzy przybyli do Bastionu św. Jadwigi po doznania czysto estetyczne, nie zawiedli się. Na scenie było dużo żywiołowości, ekspresji i radości - a to przecież najważniejsze na takich festiwalach.

Wzdłuż zamkniętej ulicy Piastowskiej rozstawiono liczne krany, gdzie goście Folk Fiesty mogli zaopatrzyć się w różne rzeczy. Od wyrobów rękodzieła po smakołyki polskiej i zagranicznej kuchni. Swoje stoisko tradycyjnie miał Alexander Błochin z Białorusi, jeden z ulubieńców Folk Fiesty - mistrz robienia instrumentów ulicznych dosłownie ze wszystkiego.  

Przed nami drugi dzień imprezy z bardzo mocny akcentem. 15 sierpnia na scenie plenerowej Bastionu św. Jadwigi zobaczymy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Serdecznie zapraszamy. 

RELACJA - dzień II

15 sierpnia to data, którą miłośnicy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk zapamiętają na długo. Artyści pod dyrekcją Zbigniewa Cierniaka ponownie pokazali w Nysie wysoki kunszt i wielkie serce do tańca i śpiewu.

Choć Folk Fiesta rozpoczęła się już wczoraj, to właśnie w piątek oficjalnie otwarto IX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Folk Fiesta. Ze sceny gości przywitali dyrektor Nyskiego Domu Kultury, Janina Janik oraz burmistrz Piotr Walach. To właśnie oni – ku zadowoleniu bardzo licznej widowni – wywołali do tańca największą gwiazdę Folk Fiesty – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Prawie dwugodzinny występ był muzyczną wędrówką po Europie – co zresztą sugerował już sam tytuł programu „W Europie ze Śląskiem”. Dzięki temu artyści pokazali szeroki wachlarz strojów ludowych i przeróżne tańce, dopracowane w każdym szczególe – o czym już zdążyliśmy się wielokrotnie przekonać. Był to trzeci występ muzycznej wizytówki Polski w naszym mieście w przeciągu roku! Artyści zresztą zapowiedzieli, że chętnie wrócą do Nysy za rok, na jubileuszową X edycję Folk Fiesty. Czekamy z niecierpliwością!

ZPiT Śląsk wystąpił w Bastionie w pełnym składzie, ze swoją znakomitą orkiestrą i najlepszymi wykonawcami. Nie zabrakło również popisów solistów i niemalże akrobatycznych pokazów par tanecznych. Wszystko przy tym było zapięte na ostatni guzik, a figla jedynie ponownie splatała pogoda. W czasie koncertu padało z przerwami kilka razy, ale magia zespołu sprawiła, że nikt nie opuszczał miejsca festiwalu. W sobotę prosimy również zaopatrzyć się w parasole i płaszcze przeciwdeszczowe. Występy artystów z kilkunastu krajów rozpoczną się o godzinie 15.00.

Przed gwiazdą festiwalu nie zabrakło występów innych zespołów. Prym wiedli Włosi, zawsze uśmiechnięci miłośnicy dobrej zabawy, którzy przekazali widowni wiele pozytywnej energii. Na występy wszystkich zespołów biorących udział w Folk Fieście zapraszamy w sobotę i niedzielę.   

Przy okazji Folk Fiesty warto zajrzeć na stoiska, gdzie swoje wypieki i pyszności przygotowały panie m.in. z Niwnicy, Regulic i Kopernik. Nikt nie przejdzie obojętnie również obok stoisk z wyrobami rękodzieła artystycznego oraz stoiska z pamiątkami przygotowanego przez Punkt Informacji Turystycznej.

RELACJA - dzień III

Za nami trzy dni świetnego widowiska, o które postali się uczestnicy Folk Fiesty. Sobota była pierwszym dniem, kiedy na scenie zaprezentowała się większa liczba zespołów. W niedziele będzie podobnie.

Przypomnijmy, że Festiwal rozpoczął już w czwartek korowód ulicami Nysy oraz występy zespołów, które dojechały do nas z festiwalu muzyki folk w Szumperku. Dzień później ze względów organizacyjnych tylko dwa zespoły wystąpiły przed gwiazdą Festiwalu – Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk. W sobotę byliśmy świadkami już właściwego przeglądu zespołów z różnych stron świata. Nie było zaskoczenia w tym, że prym wiodły zespoły ze Wschodu. Można powiedzieć, że widownia Folk Fiesty gorąco i życzliwie przyjęła  wszystkich gości, ale największy aplauz za dynamiczne pokazy otrzymały zespoły  z Ukrainy, Rosji i Polski. Co nie znaczy, że na pozostałych występach nie było ciekawie, wręcz przeciwnie! Każdy z zespołów miał coś do przekazania, w różnej formie, ale zawsze z dobrym skutkiem. Przedstawiciele Niemiec dumnie kroczyli po scenie, urozmaicając swoje występy różnymi przedmiotami.  O tym, że najpiękniejsze są Słowianki wiemy z piosenki, ale równie wielki zachwyt wśród męskiej części widowni  wzbudziły piękne Armenki. Występ zespołu z tego kraju był jednym z najciekawszych na tegorocznej Folk Fieście. Oryginalnym wstępem do występu popisali się członkowie zespołu Jodełki, którzy zademonstrowali trombity – 3 metrowe tuby charakterystycznie oznajmiające ich przybycie. Program, jaki zaprezentowali był również arcyciekawy.

Ciekawie i radośnie było także poza sceną festiwalową. Organizatorzy postarali się o szereg atrakcji dodatkowych dla zespołów biorących udział w Folk Fieście. Polscy opiekunowie zespołów szczególne podziękowania kierowali dla DJ Case’a, za świetną oprawę imprezy integracyjnej na Forcie Wodnym.

Trzeci dzień Festiwalu znów upłynął pod znakiem deszczowej pogody, ale na szczęście deszczowe chmury znikały równie szybko jak się pojawiały. W niedzielę liczymy na więcej słońca, bo na scenie na pewno będzie gorąco!

RELACJA - dzień IV i podsumowanie

Kolejne święto muzyki folk w Nysie przeszło do historii. Przez 4 dni Festiwalu Bastion św. Jadwigi wypełniony był pozytywnymi ludźmi, wspaniałą muzyką i atmosferą przyjaźni. Festiwal zakończył występ rumuńskiego teatru tańca RomaFest Gypsy oraz pokaz ogni sztucznych.  

IX edycja Folk Fiesty została zorganizowana przy okazji projektu „Promocja Twierdzy Nysa – Wielokulturowego Produktu Turystycznego” i chyba nie ma lepszej promocji nyskich fortyfikacji niż tego typu imprezy. Przez kilka dni trwania Festiwalu obiekt forteczny przy ul. Piastowskiej odwiedziło kilkanaście tysięcy ludzi, a Bastion znów stał się drugim sercem miasta. Donośna muzyka, stragany z tradycyjnymi potrawami i wyrobami rzemieślników oraz rozrywka dla dzieci – od czwartku do niedzieli Bastion św. Jadwigi był zdecydowanie najciekawszym miejscem na Opolszczyźnie. Ludzi pod plenerową scenę przyciągały różne aspekty. Od zwykłej ciekawości, przez zamiłowanie do tańca i dobrej muzyki, po chęć pokazania dzieciom części dorobku kulturowego innych narodów. Nyski Dom Kultury tradycyjnie już zadbał o to, aby na scenie pojawili się reprezentanci wielu krajów, od Szwecji, po Armenię, Tajwan, Ukrainę, Rumunię, czy też włoskiej Sycylii. Licznie reprezentowana była także Polska, a nowym ulubieńcem Festiwalu szybko stał się zespół „Jodełki”, pełen pasji i bardzo ciekawych układów nie tylko typowo tanecznych.

Jodełki swój kunszt pokazały również podczas ostatniego dnia Folk Fiesty. Choć na scenie i poza nią było wiele radości – był to dzień pożegnań. Każdy z zespołów został zaproszony na swoje ostatnie występy, by godnie pożegnać się ze wspaniałą nyską publiką. Pamiątkowe puchary, dyplomy i drobne upominki to nic w porównaniu z wrażeniami z imprezy. Które z zespołów powrócą do Nysy za rok lub dwa? To już kwestia przyszłorocznego budżetu NDK, a za rok szykuje się przecież okrągła X edycja Festiwalu. Obecną edycję wzbogaciły występy dwóch gwiazd – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz teatr tańca RomaFest Gypsy z Rumunii. Ci ostatni wystąpili na zakończenie programu artystycznego, w niedzielę po godzinie 22.30. Mieszanka młodych i doświadczonych tancerzy zademonstrowała zgoła odmienny program, niż 16 poprzednich uczestników tanecznej fiesty. Wielka żywiołowość, skoczna i szybka muzyka oraz nastawienie głównie na popisy indywidualne poszczególnych członków zespołu – przedstawiciele Transylwanii trafili do serc wielu widzów, zachwycając nawet instruktorów tańca.

Ostatnim akcentem Festiwalu był pokaz sztucznych ogni, wypuszczonych z górnych partii Bastionu św. Jadwigi. Huczne wystrzały oznajmiły, że to niestety koniec 4-dniowej zabawy, po której pozostało wiele  pozytywnych wrażeń.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

 Folk Fiesta 2014

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

Zobacz pełny opis projektu

 Zapraszamy również na oficjalną stronę Festiwalu Folk Fiesta - www.folkfiesta.com

 

Triscele (Włochy) -  Choć powstali stosunkowo niedawno, bo w roku 2001, mają bogaty staż międzynarodowy. Będzie to zespół, który podczas festiwalu zademonrtuje największy wahlarz instrumentów scenicznych jak np. friscalettu, tamburyny, mandoliny, czy też sepcjalne wazony quatara o bummulu. Grupa z miasta Aragona na Sycyli koncertowała dotąd m.in. w Holandii, Chorwacji, Rumunii, Portugalii, czy Francji. W Polsce odwiedzili dotąd festiwale w Zakopanem i Krakowie. Teraz przyszedł czas na Nysę. Zagrają m.in. Tarantella giummu, JJetta La Riti, U chiovu, czy też A la vigna – bardzo radosne i skoczne pioenki, popularne w południowych Włoszech. Zespół skupia prawie 50 członków, w wieku od 15 do 40 lat.

dyrektor zespołu - Giuseppe Terrana

oficjalna strona - www.triscele.it

 

Escada (Armenia) - Przedstawiciele Szkoły Artystycznej “Harmonia” zaprezentują armeńską żywiołowość i otwartość na nowe wyzwania. Do Nysy przyjadą w pełnym składzie – z zespołem tanecznym, wokalistami i orkiestrą. Zespół Vahramaberd jest członkiem European Association of Folklore Festivals, dzięki czemu z łatwością mogą zwiedziać cały świat, pokazując tradcyje ludowe swojego kraju. Zespół pochodzi z miasta Gyumri, ale folk w ich wykonaniu to barwna miesznaka tradycji wielu regionów Armenii. Na scenie zobaczymy barwne stroje i niezwykły zapał do tańca.

dyrektor zespołu - Karen Papanyan

 

Sveti Sava (Serbia) - Zespół prezentuje tradycyjny folklor z różnych historycznych zakątków Serbii. To ulubiony wykonawca widowni Festiwalu Folk Fiesta, od wielu lat stały bywalec imprezy. Sveti Sava dzięki barwnym strojom i żywiołowym występom  konsekwentnie promuje serbską sztukę ludową poza granicami kraju. Oryginalna muzyka i choreografia niezmiennie porywa publiczność na całym świecie. Co nowego zaprezentują w tym roku? Odpowiedź dadzą na scenie, a poza sceną niezwykle sympatyczna grupa na pewno nawiąże w Nysie nowe znajomości.

dyrektor zespołu - Dragana Mirkovic

ofijalna strona - www.kudsvetisava.org.rs

 

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk - Legendarny zespół Stanisław Hadyny przyjedzie do Nysy w pełnym składzie. Dla organizatorów festiwalu to ogromny zaszczyt gościć po raz kolejny zespół z tak wielkim dorobkiem artystycznym. Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”  rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego "Śląska". Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie - widać wyraźnie jak bardzo zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.

dyrektor zespołu - Zbigniew Cierniak

oficjalna strona - www.zespolslask.pl